Toni Pepperoni Poznań Głogowska

Top 3 news

73 piątek, Sierpień 17th, 2018

Ciechocinek

Ciechocinek
1 vote, 4.00 avg. rating (78% score)

Podstawowe informacje:
Miasto (ok. 11 300 mieszk.) w szerokiej dol. Wisły, miedzy Włocławkiem a Toruniem. Słynne uzdrowisko i ośrodek wczasowy, W Ciechocinku leczy się choroby układu krążenia, układu oddechowego, narządów ruchu i reumatyczne. Produkowane są butelkowane wody mineralne i sól ciechocińska z mikroelementami. Działa Klinika Balneologii Akademii Medycznej w Bydgoszczy.

Historia:
W 1806 r. odkryto w pobliskim Słońsku duże zasoby solanki. Stało się to dzięki staraniom Stanisława Staszica i Franciszka Druckiego-Lubeckiego. W Słońsku zbudowano warzelnię soli, a w Ciechocinku – trzy służące do dziś tężnie (w l. 1822-59). Łączna ich dł. wynosi 1740 m. Początkowo służyły tylko do zagęszczania solanki. Do celów leczniczych zaczęto używać tutejszych wód w 1836 r. W l. 1845-49 wzniesiono klasycystyczne łazienki. Wiercono w poszukiwaniu nowych źródeł, najgłębsze bije dziś z głębokości 1825 m, a solanka ma 35°C. W 1919r. Ciechocinek otrzymał prawa miejskie. Pod koniec XIX w. był największym uzdrowiskiem w Królestwie. W czasie okupacji hitlerowskiej miasto było włączone do Niemiec, leczyli się tu wówczas niemieccy dygnitarze. Miasto bardzo ucierpiało w czasie II wojny światowej.

Ciekawe miejsca:
Park Zdrojowy powstał w 1875 r. wg proj. Franciszka Szamora. Jest tu kryty deptak, muszla koncertowa, teatr letni, pijalnia. Neogotycki kościół św. św. Piotra i Pawła powstał w latach 1873-74, rozbudowany w latach 1985-89 w tym samym stylu. W ostatnich latach wyremontowana została drewniana cerkiew prawosławna Archanioła Michała, pochodząca z końca XIX w., która ma unikatowe w tej części Europy zdobnictwo uralskie. Kościół paraf. św. św. Piotra i Pawła zasłynął w ostatnich latach z inicjatyw pojednawczych Polaków i Niemców – uczestników walk II wojny światowej.
Rezerwat roślinności słonolubnej „Ciechocinek” (1,88 ha) jest niedostępny dla zwiedzających.
W okolicach warto odwiedzić:

Raciążek, d. miasto należące do 1797 r. do biskupów włocławskich. Znajduje się tu renesansowy kościół zł. 1597-1612 oraz ruiny zamku biskupiego z XIV w., przebudowanego na barokową rezydencję w 1 poł. XVIII w. Na zamku w 1404 r. zawarł układ z Krzyżakami król Władysław Jagiełło. W 1410 r., po bitwie pod Grunwaldem, król przebywał tu ponownie i tu spotkał się z wielkim mistrzem krzyżackim Henrykiem von Plauen.

Otłoczyn (na pn. zach. od Ciechocinka), odkryto tu stanowisko warzelnictwa soli z IM w. p.n.e. – najstarsze w Europie.

Aleksandrów Kujawski – w mieście jest dobrze utrzymany cmentarz żołnierzy ukraińskich zmarłych z powodu ran odniesionych w wojnie w 1920 r. Żołnierze ci walczyli w składzie armii Ukraińskiej Republiki Ludowej dowodzonej przez S. Petlurę, a po pokoju ryskim byli internowani m.in. w Aleksandrowie Kujawskim.

Inne wpisy o turystyce i podróżach:

About 

Related Articles