Toni Pepperoni Poznań Głogowska

Top 3 news

71 piątek, Sierpień 17th, 2018

CHĘCINY

CHĘCINY
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Chęciny to ciekawe miasto województwa świętokrzyskiego. Położone jest pomiędzy Pasmem Zelejowskim a Pasmem Chęcińskim Gór Świętokrzyskich. Jego korzenie sięgają czasów średniowiecznych, czego pozostałości widać do dziś. A co warto tu zobaczyć?

Chęciny prawa miejskie uzyskały jeszcze przed 1325 roku, co sprawia, że możemy uznać miasto za jedno ze starszych polskich grodów. Już od przełomu XIII i XIV wieku górował nad nim zamek królewski położony na wzgórzu nad miastem. Dzisiaj ruiny Zamku Chęcińskiego są najważniejszą atrakcją turystyczną miejscowości – zwiedzać można je przez cały rok. Zamek został doszczętnie zniszczony w czasach Potopu Szwedzkiego, a jego odbudowa jedynie zabezpieczyła konstrukcję przed dalszym rozpadem. Miejsce jednak ma wyjątkowy charakter, nasiąknięty historią dawnych lat. Z tego powodu oraz ze względu na interesujące walory architektoniczne kręcono tutaj ujęcia filmu „Pan Wołodyjowski” na podstawie powieści Sienkiewicza.

Z zamkowych murów rozciąga się piękna panorama miasta, które zachowało swój średniowieczny układ. Podziwiać tutaj możemy między innymi kościół św. Bartłomieja o późnogotyckiej architekturze, dwa klasztory, renesansową kamienicę z doskonale zachowaną architekturą, czy też synagogę oraz mykwę i inne pozostałości po ludności żydowskiej. W centrum oraz na przedmieściach bez problemów znajdziemy tanie noclegi w Chęcinach o wysokim standardzie. Jako że miasto jest usytuowane na kilku szlakach turystycznych, to goście cieszyć się będą mogli także otoczeniem pięknej przyrody Gór Świętokrzyskich i Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego.

Podążając z Chęcin czerwonym szlakiem turystycznym prowadzącym do Kielc, w odległości około 7km od centrum miasta odnajdziemy najbardziej znane miejsce województwa świętokrzyskiego, a więc osławioną Jaskinię Raj – nazwaną tak w opozycji do znajdującej się nieopodal Jaskini Piekło. Wyróżnia się ona niesamowitym układem wapiennych nacieków – stalaktytów, stalagmitów i innych formacji, które zachwycają swoim pięknem. Trasa turystyczna w głąb jaskini ma 180 metrów długości – odwiedzimy między innymi ciekawą ekspozycję muzealną z pamiątkami po zamieszkujących jaskinię Neandertalczykach i zobaczymy kilka komór i sal, w których znajdują się najciekawsze formy naciekowe.

Wybrać się warto również do Muzealnej Izby Górnictwa Kruszcowego w znajdującej się pod Chęcinami – w Miedziance. Interesujące muzeum prezentuje historię wydobycia miedzi, ołowiu oraz srebra, z którego znane było miasto w czasach dawnych. Poszukując śladów przeszłości, wybrać się można także do dworu w Podzamczu Chęcińskim. Należący w przeszłości do Jana Branickiego, dziś zachwyca przede wszystkim pięknymi ogrodami z aleją lipową oraz Łukiem Triumfalnym, który powstał na cześć Jana III Sobieskiego. Miejscem interesującym w okolicy jest także skansen w Tokarni pokazujący życie dawnej wsi kieleckiej.

Inne wpisy o turystyce i podróżach:

About 

Related Articles